Jak zbudować drewniany domek?

Domki drewniane zdobywają w ostatnich latach coraz większą popularność. Mogą pełnić różnorakie funkcje – od altanek po składziki narzędziowe, domki letniskowe, a na całorocznych kończąc. Z pewnością potrafią przyozdobić niejedną działkę swoją ponadczasowością i stylem. Warto wspomnieć, że główny materiał – drewno jest bardzo ekologiczny i zdrowy, co w dzisiejszych czasach przepełnionych zanieczyszczeniami odgrywa ważną rolę. Budowa domku nie wymaga ponadto żadnych pozwoleń. Warto więc zainwestować w taką opcję, włączyć kreatywność i w stu procentach zrealizować własną wizję dotyczącą takiego projektu. Wystarczy podstawowa znajomość konstrukcji. Ale jak samemu zbudować drewniany domek? Jest to prostsze niż może się wydawać.

Na czym powinna polegać budowa?

Na początku należy zastanowić się z jakiego rodzaju drewna chcemy mieć domek. Sosna to najpopularniejsze drewno z którego wykonywane są domki drewniane. I to właśnie sosna wymaga największej uwagi i starannej impregnacji, ponieważ jest najmniej trwała. Świerk to drewno znacznie trwalsze, ale równie łatwe w obróbce jak sosna, dzięki czemu jest równie popularny co wspomniane wcześniej drewno. Modrzew  to najlepsze drewno na budowę domku. Jest bardzo trwałe i wytrzymałe. Niestety, jego bardzo dobre parametry połączone są z bardzo wysoką ceną. Każde z nich ma swoje plusy i minusy, decyzja zależy więc od preferencji. Już przed rozpoczęciem budowy konieczne jest zwrócenie uwagi na podstawowe czynniki takie jak odpowiednia suchość drewna, ograniczenie jego wilgotności oraz odpowiedni dostęp powietrza do środka.

Niezbędny będzie więc wcześniej przygotowany projekt. Każdy może mieć inne preferencje dotyczące rozmiaru, kształtu i użytych materiałów. Elementy drewniane dostępne są w każdym supermarkecie budowlanym czy też hurtowni. Warto zaopatrzyć się też w beton w celu wykonania betonowych stop. W celu wykonania drzwi wystarczą deski, zamek typu wiejskiego oraz nawierzchniowe zawiasy ze stali ocynkowanej.
Pracę należy rozpocząć od nakreślenia obszaru, na którym będzie znajdował się obiekt. Podłoże powinno być idealnie równe i prostokątne. Następnie nakłada się w odpowiedni sposób legary, przytwierdzając je do betonu. Kolejnym krokiem jest ułożenie drewnianej posadzki do legara.

Najdłuższym procesem jest zbudowanie środka domku, czyli ścian, okien oraz drzwi. Po przybiciu wszystkich desek należy zamontować do nich deski okapowe. Montażu okien dokonuje się razem z ramą w której jest wpust służący do obsadzenia okna. Na koniec pozostanie dach oraz całkowite wykończenie. Niezbędne będą listwy wzmacniające konstrukcję i wzdłuż podłogi oraz szalówki, aby przykrywały krawędzie desek. Na zbudowanym dachu warto położyć papę bitumiczną. Na sam koniec należy sprawdzić równość przekątnych i wykończyć wszelkie nierówności.

Dbanie o domek

Należy pamiętać, że drewno jest materiałem, który dobrze sprawuje się tylko dzięki odpowiedniej impregnacji i zabezpieczeniom. Możemy użyć impregnatu bezbarwnego lub też w kolorze. Widoczne elementy powinno się oheblować i sfrezować ich naroża. Przy wykonywaniu prac konserwacyjnych z drewnem ważne są też odpowiednie warunki pogodowe.

Nie powinno być ani zbyt słonecznie, ani deszczowo. Dlatego konserwację domku najlepiej przeprowadzać wiosną lub wczesną jesienią. Nie należy doprowadzać do dostania się wody do wnętrza domku, dlatego warto zawczasu zadbać o wymianę zawiasów, kiedy się poluzują. Drobne ubytki należy na bieżąco naprawiać. Zapewni to piękny wygląd na długie lata.

Eko Architektura

Jak można wywnioskować, budowa domku może być pracowitym, ale bardzo satysfakcjonującym przedsięwzięciem. Odpowiadając na pytanie jak samemu zbudować drewniany domek, warto zastanowić się też, czy jesteśmy gotowi na takie zadanie. Jeżeli wolimy gotową propozycję, firma Eko Architektura wychodzi naprzeciw takim oczekiwaniom. Jak mówi Przemysław Balcewicz , właściciel, „Firma Eko Architektura realizuje wszelkie usługi na najwyższym poziomie. Proponujemy naszym klientom bardzo niskie ceny, jakich z pewnością nie znajdą u konkurencji. Każdy projekt, realizujemy w bardzo szybkim czasie. Po odebraniu zamówienia, niezwłocznie dostarczamy klientowi, wszelkie elementy i materiały potrzebne do skonstruowania wybranego domku.”

Domy oparte na bazie drewna tworzą niesamowity klimat. Stają się miejscem przytulnym i bardzo ciepłym. Jednakże posiadają o wiele więcej zalet. Przede wszystkim ten rodzaj zabudowy niesie ze sobą znacznie niższe koszty budowy niż przy domach murowanych. Koszty eksploatacyjne są stosunkowo niskie, a drewno posiada naturalne właściwości izolacyjne. Decydując się na domek drewniany, warto więc dowiedzieć się jak samemu zbudować drewniany domek, a następnie podjąć decyzję – samodzielna budowa lub też oddanie pracy profesjonalistom z firmy Eko Architektura.

Leave a Comment