Kominki elektryczne – działanie i rodzaje

Kominek elektryczny jest świetną alternatywą dla kominka tradycyjnego, który nie zawsze może być zamontowany w domu lub mieszkaniu. Wyglądem przypomina kominek klasyczny i gwarantuje bardzo podobne wrażenia. Ponadto kominek elektryczny jest prosty w obsłudze i nie wymaga czyszczenia, dlatego też chętnie wybierają go osoby, które cenią sobie wygodę i funkcjonalność. 

Obecnie dostępne na rynku kominki elektryczne zużywają niewiele prądu, ich całkowity koszt eksploatacji wynosi od 8 do 15 groszy za godzinę (włączony efekt ognia). Niskie wydatki, brak potrzeby czyszczenia, efektowny wygląd to tylko niektóre zalety kominków elektrycznych.

Działanie kominka elektryczne

Kominek elektryczny to urządzenie, które potrzebuje do zasilania energii elektrycznej. Działa natychmiast po podłączeniu wtyczki do gniazdka instalacji elektrycznej. Nie potrzebuje specjalnego przewodu kominowego, a także magazynowania opału i oczyszczania z popiołu i sadzy.

Kominek elektryczny funkcjonuje poprzez wyświetlanie ognia na płonącym drewnie. Najlepiej prezentują się kominki elektryczne z efektem 3D, które wyglądają bardzo realistycznie i mają wielu zwolenników. Wyświetlany obraz w kominkach 3D przypomina prawdziwy ogień i dym. Ponadto wiele modeli kominków elektrycznych dodatkowo posiada wbudowany syntezator dźwięku, który pozwala wsłuchać się w odgłos trzaskającego w ogniu drewna. Praktycznie jedyną różnicą pomiędzy kominkiem elektrycznym, a klasycznym jest brak zapachu żarzącego się drewna.

Do głównych zalet, jakie oferują kominki elektryczne należą:

  •       brak konieczności obsługiwania kominka (kominek nie wymaga czyszczenia, przygotowywania i składowania opału, ponadto nie musi być stale kontrolowany)
  •       jest niezastąpioną dekoracją wnętrza
  •       gwarantuje stworzenie przytulnej atmosfery
  •       w zależności od modelu może spełniać funkcję grzewczą
  •       nie wymaga skomplikowanej instalacji
  •       nie produkuje spalin, popiołu i sadzy
  •       bezpieczny w użytkowaniu (połączenie do instalacji elektrycznej)
  •       nie generują wysokich kosztów eksploatacji
  •       model dwufunkcyjny kominka elektrycznego pozwala uruchomić funkcję „płomieni” niezależnie od funkcji grzania (korzystanie z kominka w ciepłe letnie wieczory)

Kominki elektryczne – rodzaje i modele

Współcześnie na rynku dostępne są przeróżne rodzaje kominków elektrycznych. Bardzo ciekawą ofertę kominków na prąd posiada renomowana firma Elmes. Proponuje swoim klientom zakup kominków elektrycznych takich jak: OPTI-FLAME, OPTI-MYST i OPTI-V.

Kominki OPTI-FLAME to głównie gotowe wkłady kominkowe do indywidualnej zabudowy, a także obudowy kominkowe z wmontowanymi urządzeniami. Oba rodzaje kominków tworzą idealną imitację palącego się ognia z rozżarzonymi polanami. Charakteryzują się wbudowanym wentylatorem grzewczym o mocy do 2 KW. Wkłady kominkowe OPTI-FLAME można dowolnie zaaranżować w wybranym wnętrzu – w domu lub mieszkaniu ( ściany, meble, kolumny).

Kolejnym rodzajem są kominki elektryczne OPTI-MYST, które dzielą się na kasety, wkłady oraz gotowe zabudowy. Kolekcja uważana jest za bardzo nowoczesne i funkcjonalne rozwiązanie, ponieważ  urządzenia OPTI-MYST  wyposażone są w trójwymiarowy efekt płomienia oraz naturalnie wydobywający się dym (tworzony z mgły wodnej). Kominki elektryczne OPTI-MYST cenione są za realistycznie wyglądające palenisko i bez problemu spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Kominki elektryczne OPTI-V to urządzenia wyróżniające się zaawansowanym efektem płomienia. Palenisko kominka OPTI-V jest przestrzenne i głębokie, dodatkowo przeskakujące płomienie po wszystkich polankach gwarantują trójwymiarowy rezultat. Urządzenia OPIT-V opierają się na technice wykorzystującej system luster ustawionych pod odpowiednim kątem/ Dodatkową zaletą kominków elektrycznych OPTI-V jest syntezator dźwięku, który umożliwia wsłuchiwanie się w odgłos trzaskających polan.  

W zależności od potrzeb klient może z łatwością dopasować wygląd kominka elektrycznego do swojego wnętrza. Jeżeli mieszka w nowocześnie urządzonym mieszkaniu lub domu, może wybrać model nowoczesny, który charakteryzuje się prostym kształtem oraz przypomina płaski telewizor. Kolejną bardzo rozsądną opcją jest wersja klasyczna kominka elektrycznego, sprawdzi się przy rozmaitych stylizacjach i będzie doskonale przypominać kominek tradycyjny. Oprócz wymienionych modeli, można skorzystać z kominka elektrycznego naściennego lub wolnostojącego. Ponadto warto pomyśleć o funkcjonalności urządzenia i zdecydować się na kominek z funkcją dekoracyjną, dekoracyjno-grzewczą lub z możliwością sterownia.

Leave a Comment