Biel i drewno – duet idealny

Niektóre zestawy aranżacyjne cieszą się niesłabnącą renomą i uwielbieniem, inne natomiast można bezceremonialnie zaliczyć do nieudanych trendów. Oczywiście nad tymi drugimi nie ma się co rozwodzić. Są, by za chwilę zniknąć. Natomiast pierwsze to prawdziwe perełki. Klasyki, które we wnętrzu tworzą klimat, nastrój i styl. Do jednych z nich zalicza się połączenie bieli i drewna.

Duet dla każdego

Biel rozjaśni nawet najmniejsze wnętrze. Jest to jeden z najwdzięczniejszych kolorów, dlatego cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Pasuje do każdego pomieszczenia. Bieli używa się w salonie, kuchni, łazience i sypialni. Świetnie odnajduje się w nowoczesnych wnętrzach oraz tych na sznyt skandynawski, rustykalny, eklektyczny, angielski czy klasyczny. Znajdziemy ją w każdym domu. Raz w postaci białych mebli innym razem białych ścian lub podłogi. Z czym najlepiej ją skonfrontować? Można ze wszystkim, ale z drewnem zawsze wygląda świeżo i po prostu pięknie.

Drewno ma cechy „ocieplacza” i „zmiękczacza” surowych wnętrz. Zawsze, gdy się pojawia przywodzi na myśl przytulną, domową atmosferę.  Zbliża nas do natury i wszystkich jej uroków, a na tle bieli wygląda fantastycznie.

Drewno i biel – na taki duet każdy może sobie pozwolić. Zarówno właściciel kawalerki jak i dużego domu jednorodzinnego. Biznesmen i statystyczny Kowalski.

Połączenie to automatycznie szufladkuje się do stylu skandynawskiego – troszkę niesłusznie. Tak naprawdę jest to bardzo uniwersalny zestaw. W końcu nie może być inaczej, gdyż tworzy go klasyka: wszechstronna biel i wielofunkcyjne drewno wpisujące się w standardy każdego stylu.

Białe mogą być: ściany, podłogi meble, dodatki. To samo tyczy się drewna, które może występować w różnej wersji: jasnej, ciemnej, surowej, lakierowanej, postarzanej oraz w różnej formie-prostej, fantazyjnie wygiętej czy rzeźbionej. Pamiętajmy, że drewno jest świetnym materiałem do produkcji niemalże wszystkiego co związane z aranżacją wnętrz.

Biel i drewno w różnych odsłonach

Drewno egzotyczne na podłodze i białe ściany to oczywiście dobra propozycja dla nowoczesnych wnętrz. Z bogatym usłojeniem może też być świetnym materiałem na meble czy zdobić część ściany.
Natomiast jasne drewno – najlepiej surowe lub bielone sprawdzi się w skandynawskim looku. Więcej o stylu skandynawskim znajdziecie (tutaj).
Ciekawe wrażenie estetycznie niesie za sobą połączenie białych ścian, podłogi i mebli, które kontrastują z drewnianymi krzesłami. Rozwiązanie proste ale bardzo efektowne. Wersję wnętrza skąpanego w bieli z dodatkiem drewnianego akcentu stosuje się najczęściej. Tutaj pojawiają się krzesła, ale może to być również stół, szafa, bele u sufitu czy podłoga.

Do wnętrz rustykalnych lub łączących nowoczesność z tradycją, zaleca się podstarzane, (choć niekoniecznie) z reguły ciemne drewno. Przeważnie jest to duży stół robiący wrażenie ciężkiego, mocnego i stabilnego lub krzesła, szafy czy komody. Pozostałe elementy oczywiście pozostają białe.

Można też wybrać kolorystyczny akcent. Na zdjęciu skompletowano biel ścian, z drewnianymi bielami u sufitu i dodano do tego ostrą czerwień. Efekt jest wyrazisty i mocny. Oczywiście można pokusić się o barwne kombinacje, ale im więcej ich zastosujemy, tym bardziej urok łączonego drewna i bieli straci na znaczeniu.

Dobra rada: stosujemy małe, barwne detale. Ponadto aby wydobyć piękno samego drewna wybierajmy jego różne odcienie, bowiem wersja bielona tworzy jednolitą całość gubiąc troszkę kontrast z wszędobylską bielą.

Klimat, jaki uzyskamy dzięki integracji bieli z drewnem zależy przede wszystkim od naszych osobistych preferencji, pomysłu i tego, co chcemy uzyskać.
Zawsze jednak będzie to efekt kojarzony z przestrzenią, naturą i bezpretensjonalną elegancją.

Leave a Comment