Jak zabezpieczyć dach przed nadejściem zimy?

Dach to bardzo ważny element każdego budynku, przede wszystkim chroni mieszkańców i użytkowników przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, a także odpowiada za utrzymanie w dobrym stanie całej konstrukcji obiektu. Ponadto pozwala utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz budynku i skutecznie wygłusza dźwięki docierające z zewnątrz. 

Dach jest częścią budynku, która jest najbardziej narażona na działanie przeróżnych czynników atmosferycznych. Silny wiatr, zamarznięty śnieg, opady i promieniowanie słoneczne mają bardzo niekorzystny wpływ na stan dachu, nawet najbardziej trwałe pokrycia dachowe wraz z biegiem czasu niszczą się i wymagają wymiany. W celu przedłużenia żywotności dachu poleca się wykonywać przeróżnego rodzaju zabiegi konserwujące. Warto również regularnie kontrolować stan dachu, dzięki temu można uniknąć poważniejszych usterek. Czasami nawet najmniejsze uszkodzenia połaci dachowej, mogą po jakimś czasie doprowadzić do poważnej awarii. Producenci pokryć dachowych oraz doświadczeni dekarze zalecają zatem wybierać solidne materiały na dach, wykonywać regularne kontrole pokrycia dachowego oraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenie poszycia przed najtrudniejszymi warunkami (okres jesienno-zimowy).

Kontrola stanu pokrycia dachowego 

Pierwszym krokiem do zabezpieczenia dachu przed zimą, jest wykonanie dokładnego przeglądu. Skrupulatna kontrola pozwala zauważyć drobne usterki, które warto natychmiast naprawić. Pozostawienie na okres zimowy pewnych nieszczelności może skutkować przymusową wymianą całego pokrycia dachowego. 

Kontrolę stanu pokrycia dachowego można wykonać samodzielnie lub zlecić fachowcom, czyli doświadczonej ekipie dekarskiej. Jeżeli zdecydujemy się działać na własną rękę powinniśmy przede wszystkim myśleć o własnym bezpieczeństwie. Najlepiej wykonywać przegląd wraz z drugą osobą, która w razie problemów może wesprzeć, doradzić lub wezwać dodatkową pomoc. Dobrym rozwiązaniem na skontrolowanie stanu dachu jest wyjrzenie lub wyjście na połać dachową przez okno dachowe. Można również skorzystać z wysokiej drabiny, która z pewnością pozwoli dobrze sprawdzić systemy rynnowe i z bliska przyjrzeć się pokryciu dachowemu. 

Dużo wygodniejszą opcją jest zlecenie wykonania przeglądu dla ekipy dekarskiej. My pozostajemy bezpieczni i mamy pewność, że nasz dach zostanie poprawianie sprawdzony i nie ulegnie żadnej awarii. Dekarze są wyposażeni w odpowiedni sprzęt, mają dużą wiedzę i umiejętnie potrafią poruszać się po dachu. Ponadto służą pomocą i z pewnością udzielą wszelkich wskazówek.

Na jakie aspekty zwrócić szczególną uwagę?
Przed nadejściem okresu zimowego należy dokładnie uprzątnąć połać dachową i sprawdzić stan techniczny całej powierzchni narażonej na obciążenie śniegiem. W przypadku dachów płaskich zaleca się usunięcie różnego rodzaju zanieczyszczeń np. zalegające liście i gałęzie. Na dachach stromych  trzeba zwrócić szczególną uwagę na miejsca, w których gromadzi się opad (systemu rynnowe, bariery i płotki śniegowe). Czyszczenie najlepiej przeprowadzić za pomocą wody oraz miękkiej szczotki. Dodatkowo warto wyposażyć się w rękawiczki ochronne i zadbać o odpowiedni ubiór. Jeżeli na dachu są mocne zabrudzenia np. sadz w okolicy komina lub plamy oleju można użyć specjalnych preparatów do czyszczenia dachu. Warto wybierać polecane i specjalistyczne detergenty do konkretnego pokrycia dachowego, użycie nieodpowiednich środków może naruszyć  warstwę ochronną połaci i spowodować utratę koloru.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu 

Dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju zabezpieczenia dachowe, które chronią przechodniów przed osuwającym się śniegiem lub spadającymi soplami lodu. Każdy inwestor powinien takowe akcesoria zakupić i zamontować na swoim dachu, szczególnie w przypadku dachów o dużym kącie nachylenia. Świeży śnieg wydaje się być lekki, jednak jak się okazuje metr sześcienny puszystego śniegu waży ok. 200 kg, zaś metr sześcienny śniegu mokrego nawet 4 razy więcej. Dlatego też według przepisów w Polsce narzucony jest obowiązek budowania dachów stromych, po których śnieg może się zsuwać. Z jednej strony to bardzo dobre rozwiązanie, zaś z drugiej trzeba pamiętać, że spadający śnieg stanowi duże zagrożenie dla przechodniów.

Obecnie w sklepach z materiałami dachowymi kupić można przeróżne zabezpieczenia przed opadającym śniegiem. Dużą popularnością cieszą się płotki przeciwśniegowe, bale oraz bariery, zatrzymują śnieg i chronią przed nagłym zsunięciem się dużej warstwy puchu. Inną opcją są śniegołapy i stoperów, które rozbijają duże połacie śniegu na mniejsze płaty. Montaż akcesoriów wymaga dużej wiedzy i umiejętności, a także wykorzystania dodatkowych elementów np. specjalne zatrzaski, łączniki lub łaty. Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest zlecenie tego typu robót dla profesjonalnych dekarzy.

Leave a Comment