Kontrast czy odcienie jednego koloru?

Szukając inspiracji do urządzenia własnego lokum przeglądamy chętnie gazety wnętrzarskie, podpatrujemy blogi wnętrzarskie w Internecie czy szukamy pomysłu na wnętrze w domach naszych znajomych. Dzieje się tak zwłaszcza na początku drogi, a więc w momencie, gdy chcemy wymyślić ogólną wizję naszego wnętrza. Jedną z podstawowych decyzji, którą musimy podjąć jest kolor. To on we wnętrzu gra ważną rolę. Jest bowiem nie tylko tłem do mebli, ale może także uzupełniać aranżację wnętrza oraz nadawać mu określony charakter. Kolor może być też głównym elementem aranżacji. Jeśli tak właśnie ma być, to trzeba się podjąć decyzję czy wybrać kolory kontrastowe, czy wręcz przeciwnie, barwy z jednej palety kolorystycznej.

Kolory kontrastowe nadają się doskonale do wnętrz nowoczesnych. W nich dość często spotykamy połączenie biel-czerń, biel-czerwień czy biel-granat. Są to najbardziej klasyczne zestawienia kolorów kontrastowych. Dzięki użyciu w połączeniu z bielą kolorów mocnych, kontrastowych unikamy wrażenia sterylności. Zwykle w takich wnętrzach kolor biały stanowi tło, na którym doskonale widoczne są kolorowe dodatki. Mogą one występować nie tylko w postaci dodatków, a więc zasłon czy poduszek, ale kolorowe mogą być także meble, np. wypoczynkowe. Wówczas, jeśli są w kontrastowym kolorze, to doskonale widać je we wnętrzu.

Takie zestawienie mocnych barw z bielą sprawia, że wnętrze wydaje się być bardziej energetyczne. Przebywając w nim ładujemy akumulatory pozytywnie nastrajając się do zmagania z codziennością. W zimie w takim wnętrzu czujemy się mniej ospali. Z mocnymi kolorami należy jednak uważać, gdyż łatwo można przesadzić i w efekcie zamiast wypoczywać będziemy się męczyć od nadmiaru bodźców. Tak więc kontrastowe zestawienia jak najbardziej warto stosować, ale z umiarem.

Oprócz tradycyjnych połączeń mocnych kolorów z bielą możemy również spotkać kontrastowe połączenia innych barw. Takim połączeniem jest np. połączenie turkusu z brązem czy szarości z ostrym fioletem. Takie połączenie kolorystyczne może z pozoru wydawać się szokujące. Jednakże przy umiejętnym zastosowaniu go we wnętrzu można uzyskać bardzo ciekawe efekty. Jest to jednak zestawienie trudniejsze w aranżacji i osiągniecie doskonałego efektu może być bardzo trudne. Jeśli więc nie jesteśmy jakoś szczególnie uzdolnieni w kwestii urządzania wnętrz to zdecydujmy się na łatwiejsze zestawienie kontrastowych kolorów lub powierzmy nasze wnętrze architektowi, który będzie umiał nasze wizje przełożyć na ciekawy projekt dla naszego wnętrza.

Jeśli jednak boimy się zestawień kontrastowych to możemy spróbować urządzić wnętrze korzystając z kolorów z jednej rodziny. Takim najpopularniejszym rozwiązaniem jest użycie barw z rodziny beżów i brązów. Używając tych kolorów możemy uzyskać bardzo ładnie skomponowane, stonowane wnętrze. Z pewnością będzie się w nim dobrze wypoczywać i łatwiej będzie osiągnąć spokój. Jednakże trzeba uważać, żeby takie zestawienie kolorystyczne nie okazało się mdłe. Jeśli wszystko będzie niemal jednolite to takie wnętrze będzie wręcz nudne i nijakie.

Szukając rozwiązania idealnego można pokusić się o wybór złotego środka. A więc wybrać jedną paletę kolorystyczną, ale w jej ramach użyć różnych odcieni. Jeśli więc weźmiemy za przykład paletę beżów i brązów, to we wnętrzu powinny znaleźć się zarówno jasne beże jak i ciemne brązy. Dzięki temu stworzymy wnętrze niezwykle spójne kolorystycznie, ale równocześnie unikniemy ryzyka nudy i nijakości. Oczywiście jedna paleta barw może dotyczyć także innych kolorów, np. zieleni, błękitów czy czerwieni. Za przykład zostały użyte brązy i beże jako najbardziej popularne, stonowane kolory we wnętrzach.

Leave a Comment