Nowoczesna sypialnia

Denerwują was zmieniające się jak w kalejdoskopie trendy w aranżacji? Raz sterylny look, raz rustykalna nostalgia. Irytują różne propozycje od projektantów – czasem szalone i dziwaczne? Czasem nazbyt awangardowe? W takim razie nowoczesna sypialnia powinna być tym, czego szukacie. Jej uniwersalizm i wiele kombinacji aranżacyjnych pozwoli wyczarować alkowę jak ze snów. Elegancką, stylową i zawsze na topie.

Oszczędność stylu i bogactwo kolorystyki to dwa główne założenia tej stylizacji. Ale nie mylmy jej z rygorystycznym minimalizmem. Owszem doszukamy się w niej podobnych cech, ale tutaj surowy rygor nie determinuje całej aranżacji. Wręcz przeciwnie. W zaleźności od doboru mebli i dominujących barw możemy stworzyć przytulną a zarazem nowoczesną sypialnię na miarę XXI wieku.

Mówiąc o nowoczesnej sypialni trudno doszukać się konkretnego – przodującego koloru. W tym przypadku możemy poszaleć do woli, choć trzeba zaznaczyć, że klasyczna biel zawsze jest świetną bazą do dalszych kombinacji. Lawirowanie między barwami uzależnione jest tylko i wyłącznie od naszych gustów.

Niektóre projekty mogą być minimalistyczne. Oparte na jednej barwie. Inne natomiast zawierają intensywne kolory. W tym roku wiele mówi się o czerni, brązie i fiolecie w sypialni. Ale czerwień, błękit, zieleń, żółty, szary i inne również mogą się pojawić. Praktycznie to właśnie barwa stanowi dekorację pomieszczenia. Nadaje jej znaczenia i charakteru. Słoneczny żółty przywodzi na myśl sporą dawkę energii i radości. Intensywna czerwień kojarzy się z namiętnością i intymnością, błękit ze spokojem i harmonią a czerń jak zawsze z elegancją.

Tak naprawdę nie ma żadnej reguły w doborze kolorystyki i jej zestawieniu. Można wybrać sypialnię monochromatyczną – w bieli lub wystylizować ją na zasadzie kontrastu. Materiały, jakie mogą się zw niej naleźć to: drewno, metal, szkło. Z powodzeniem stosuje się również różne faktury na ścianach – cegłę, czy imitację piasku naznaczonego morską falą.

Podstawowym założeniem są proste linie mebli. Geometria dominuje. Natomiast wystrzegajmy się okrągłych kształtów. Jest to w zasadzie najważniejsza reguła podczas aranżacji nowoczesnej alkowy. Z reguły są to lekkie i niskie komody, nieskomplikowane nocne stoliczki oraz duża szafa zabudowana pod sufit. Żadne z nich nie ma zdobień, rzeźbień czy fantazyjnej bryły. Przesuwane drzwi wykonuje się często z lustra lub połyskującej płyty. Wybór ich barwy po raz kolejny jest indywidualną decyzją. Ciemne, jasne, białe, czerwone lub czarne. Unikajmy tylko podstarzanego czy bielonego drewna.

Projektanci radzą by sporą część uwagi poświęcić na oświetlenie. Jakie ma być? Rzecz gustu. Najczęściej są to nowoczesne żyrandole wykonane z chromu, forniru lub białego szkła. Dobrze też wyglądają lampy podłogowe – idealnie dobrane staną się ciekawą dekoracją. Ponadto odpowiadają za intymny nastrój we wnętrzu.

Jeśli chodzi o dodatki zaleca się umiar. Bardzo często w nowoczesnej alkowie na jednej ścianie, zazwyczaj nad łóżkiem, wiesza się abstrakcyjną grafikę, realistyczne fotografie czy obrazy powiększonych kwiatów lub owoców. Jakiś czas temu modne były tryptyki, obecnie jest to kwestia dyskusyjna.

Wskazane są dekoracyjne gadżety. Lustro, kwiaty we wazonach i doniczkach, zdjęcia w ramkach, nocne lampki na stoliku, czy misy. Wszystkie one jednak muszą mieć nowoczesny design. Najlepiej prostą linię i gładką powierzchnię. W oknach możemy powiesić delikatną firankę – nigdy nie grube zasłony a na podłodze rozłożyć pasujący do całoścu dywan.

Styl nie jest jednolity i ma swoje różne oblicza, więc jest w stanie usatysfakcjonować ludzi o różnych gustach. 
Od naszej interpretacji i pomysłu zależy efekt końcowy.

Leave a Comment