Ogrzewanie domu

Przystępując do budowy domu jedną z ważniejszych decyzji, które musimy podjąć jest kwestia jego ogrzewania. Od tego czym będziemy ogrzewać nasz dom będzie zależało nie tylko ciepło, które będzie nam zapewniał zimą, ale także wysokość rachunków, które będziemy musieli za to ogrzewanie ponieść. Ogrzewanie jest bowiem bardzo znaczącym punktem na liście kosztów eksploatacyjnych. Zanim więc podejmiemy ostateczną decyzję powinniśmy przeanalizować jakie mamy możliwości.

Jednym z najwygodniejszych sposobów ogrzewania jest zastosowanie ogrzewania gazowego. Daje ono możliwość automatycznego zaprogramowania, dzięki czemu nie musimy się nim w trakcie sezonu grzewczego w ogóle zajmować. Po zaprogramowaniu odpowiedniej temperatury dla poszczególnych dni tygodnia i pór dnia możemy w ogóle o ogrzewaniu zapomnieć. Niestety możemy sobie o nim boleśnie przypomnieć, gdy dostaniemy rachunek. Ogrzewanie gazowe nie należy bowiem do najtańszych form ogrzewania. Nie zawsze także mamy dostęp do sieci gazowej.

Zdecydowanie taniej wypada ogrzewanie kotłem na paliwo stałe. Mamy do wyboru kotły zasilane węglem, ekogroszkiem czy brykietem. Taki kocioł działa również automatycznie tzn. można zaprogramować poziom temperatury wnętrza, lecz co 2-3 dni trzeba do zasobnika dorzucić paliwo. Późniejszy proces, a więc ilość pobieranego paliwa piec reguluje już sam, tak aby osiągnąć zaprogramowaną wcześniej temperaturę.

Poza tym możemy wybrać ogrzewanie olejem opałowym. Jest ono również automatyczne, tzn. działa tak samo jak ogrzewanie gazowe, jednakże paliwem jest olej opałowy. Jeśli się na nie zdecydujemy to musimy się liczyć z tym, że gdzieś na podwórku będzie się musiało znaleźć miejsce na zbiornik z olejem. Jeśli więc mamy małą działkę, to poszukajmy innej metody ogrzewania.

Oprócz tych dwóch głównych metod ogrzewania dość często jako wspomaganie stosuje się ogrzewanie kominkiem. Kominek może ogrzewać tylko to pomieszczenie, w którym się znajduje, a więc najczęściej salon. Może też być on wyposażony w płaszcz wodny lub rury rozprowadzające ciepłe powietrze. Płaszcz wodny pozwala wykorzystać ciepło generowane przez kominek do ogrzewania wody, która następnie jest doprowadzana do grzejników. Dzięki temu można paląc w kominku ogrzewać cały dom. Rozprowadzenie powietrza pozwala zaś ogrzewać pomieszczenia, do których zostały doprowadzone kanały przenoszące to rozgrzane powietrze. Najczęściej robi się to w pomieszczeniach wokół komina, a więc raczej nie da się w ten sposób ogrzać całego domu.

Można także spróbować ogrzewać dom za pomocą energii odnawialnej. W tym może pomóc pompa ciepła, która grzeje wykorzystując ciepło ziemi. Dzięki takiemu ogrzewaniu rachunki za energię służącą do ogrzewania ograniczają się do rachunków za prąd, który służy do zasilania pompy ciepła. Może się więc z pozoru wydawać, że jest to rozwiązanie idealne. Niestety koszt instalacji pompy ciepła jest na tyle duży, że przez wiele lat inwestycja ta nie daje zwrotu. W związku z tym decydują się na nią raczej ludzie nastawieni proekologicznie lub tacy, którzy nie mają dostępu do gazu z sieci, a nie mają ochoty palić węglem.

Przy wyborze pieca należy także wziąć pod uwagę sposób ogrzewania całego domu. Jeśli będzie to ogrzewanie grzejnikowe, a więc wysokotemperaturowe, to nada się do tego każdy piec z wyjątkiem pompy ciepła. Pompa ciepła sprawdza się bowiem dobrze jedynie w ogrzewaniu niskotemperaturowym, a więc w ogrzewaniu podłogowym. Nie znaczy to jednak, że chcąc mieć przynajmniej w części domu ogrzewanie podłogowe jesteśmy skazani na pompę ciepła. Do ogrzewania podłogowego można bowiem wykorzystywać także inne piece, wystarczy odpowiednio zaprojektować instalację.

Podsumowując można powiedzieć, że przystępując się do wyboru ogrzewania musimy sobie odpowiedzieć na kilka pytań. Przede wszystkim musimy wiedzieć co jest dla nas ważniejsze koszt czy wygoda, czy mamy dostęp do paliwa każdego rodzaju oraz czy w domu będziemy montować grzejniki czy tylko ogrzewanie podłogowe. Po odpowiedzi na te pytania powinniśmy już wiedzieć, jaki rodzaj ogrzewania będzie najlepiej dopasowany do naszych potrzeb. Teraz wystarczy dobrać piec o odpowiedniej mocy, w czym z pewnością pomoże nam firma, której zlecimy wykonanie instalacji centralnego ogrzewania.

Leave a Comment