Salon w marynistycznym stylu

Za oknami leje się żar dający się we znaki wszystkim. My dla ochłody proponujemy ciekawy pomysł na aranżację marynistycznego wnętrza. Styl ten niesie za sobą orzeźwiający powiem chłodu i przyjemne doznania wizualne. Nie wiąże się z wielkimi wydatkami, a swą główną uwagę koncentruje na dodatkach i kolorach. Przywołuje lato, słoneczną plażę, kompletny luz i swobodę.

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest to świetny projekt salonu dla miłośników żeglarstwa i morskich wojaży. Ale w naszej galerii każdy może odnaleźć szczyptę inspiracji. Niekiedy drobny akcent wystarczy, by ożywić pokój dzienny, któremu zaszczepimy nutę marynistycznego klimatu.

Wykorzystanie kolorów przywodzących na myśl marynarski świat to pierwszy, a zarazem obowiązkowy krok. Niebieski, granat, biel, czerwień a także czerń powinny dominować. Podobnie jak pasy. Do towarzystwa można zaprosić szarości.

W dodatkach można poszaleć. Do wykorzystania są motywy z przystani jachtowej w postaci drewnianych modeli łodzi, mosiężnych dzwonów okrętowych, sieci czy kotwic. Ale na tym nie koniec. W końcu mamy jeszcze bogatą krainę podwodną – muszle, rozgwiazdy i inne oceaniczne dary, które mogą na stałe zagościć w naszym salonie. Niekiedy wystarczy wypełnić szklany wazon sznurem lub kamieniami i muszlami, a obok postawić globus, by stworzyć ciekawą dekorację.

Na ścianach możemy powiesić rózne rzeczy. Obrazy z morskim krajobrazem czy żaglówką to standard, ale zaraz obok nich mogą pojawić się wiosła, mapa morska czy koło ratunkowe.

Wiklinowe kosze pełnią podwójną rolę. Są dobrym miejscem do przechowywania drobiazgów, ale też idealnie wpisują się w tę stylistykę.

Materiały to przede wszystkim naturalny len, bawełna i tkaniny z grubego płótna. A także wiklina, ratan i drewno. Może być białe lub nieoheblowane – podniszczone, z sękami. Przypominające kłody wyrzucone na brzeg morza.

Czego nie może zabraknąć? Poduch – najlepiej w pasy. Oczywiście sofa i fotele również mogą być ozdobione tym wzorem. Uważajmy tylko na równowagę, by nie wypaść zza burty aranżacyjnej estetyki. Pasy są wskazane, ale na meblach, ścianie i dekoracjach kojarzyć się będą z „pasiastą” powodzią i mizernym efektem końcowym, aniżeli z czymś oryginalnym i w dobrym guście.

W tym przypadku biało niebieski dywan wyczerpuje w zupełności limit na pasy w salonie. Umówmy się, że najpewniej postawić na jedną – pasiastą rzecz. Niech będzie to albo dywan, albo sofa czy poduszki.

Meble z reguły są białe. Wiele sklepów oferujących marynistyczne dodatki oferuje ciekawe designerskie przedmioty. Lampa z „nogą” imitującą zasupłany sznur, czy szafka przypominająca łódkę to dobry początek.

Świetne wariacje tyczą się głównie stolików, które niekiedy są bardzo oryginalne. My również możemy popisać się kreatywnością – stawiając w salonie drewnianą skrzynię… i kawowy stolik gotowy.

Jak szaleć to na całego

Kilka poniższych zdjęć mieszkań, które od razu kojarzą się z marynistycznym stylem, dowodzą nam, że natchnienie można czerpać zewsząd. Przykłady te ewidentnie wskazują, iż właściciele są dość blisko związani z żeglugą. Tak wyraziste i mocne akcenty w salonie przeznaczone są raczej dla małej garstki osób, które nie boją się zaakcentować swojego hobby czy zawodu w dekoracji wnętrz.

Delikatna fala marynarskich akcentów

Jeśli nie chcemy dać się ponieść fali, zamieniając swój salon w kajutę, możemy wybrać opcję nieco bardziej „lżejszą”. Wtedy wykorzystujemy kolor – zazwyczaj granat korespondujący z bielą oraz wzór pasów. Pojawiają się również tematyczne dekoracje w ograniczonej ilości. Taki salon nie wygląda fanatycznie, a jest bardzo elegancki i stylowy. Nam kojarzy się z morską bryzą i świeżością.

Poczuć zapach morskiej bryzy w salonie? Okazuje się, że w pewnym stopniu na takie szaleństwo możemy sobie pozwolić. Co ważniejsze, trend ten z powodzeniem wykorzystuje się w całym domu. Zwłaszcza w sypialni i łazience. Jest on bardzo przyjazny w zastosowaniu i nie powoduje zbyt wielu dylematów. Każdy może pokusić się o marynistyczne wnętrze nie martwiąc się o koło ratunkowe od projektanta, bowiem będzie ono zbędne.

Kierując się zasadą trzech: kolor, drewno, tkanina uzyskamy dobry efekt.

Leave a Comment