Styl orientalny inspirowany Indiami

Indie. Z czym nam się kojarzą? Z egzotyką, odmienną kulturą i dalekimi podróżami. Jednym kojarzą się z buddą, sari, aranżowanymi małżeństwami, świętymi krowami, a innym z filmami bollywood, kamasutrą, tańcem brzucha,aromatycznymi przyprawami…

Indie mogą być niczym studnia inspiracji bez dna dla europejczyka chcącego urządzić swój dom w oryginalnym stylu orientalnym.
Wnętrze inspirowane Indiami

Jak krótko scharakteryzować styl indyjski? Jego głównymi filarami są intensywny kolor i wzór. Ściany wnętrza urządzonego w stylu indyjskim nigdy nie są białe. Bogactwo barw i kolorów pozwala nam wybierać wśród ognistej czerwieni, intensywnego różu, nasyconego niebieskiego, bakłażanu, wielu odcieni brązu i złota, pomarańczowego i  łososiowego. Mile widziane są tapety w misterne wzory, jednak we współczesnych wnętrzach inspirowanych Indiami częściej niż tapety spotyka się elementy takie jak szafki, komody, stoliki, łóżka oraz materiały – narzuty, poduszki, dywaniki, obicia.

Urządzając dom w stylu indyjskim nie mamy wielkiej swobody aranżacyjnej, jednocześnie nasza kreatywność ma szansę rozkwitnąć wśród bogactwa materiałów, wzorów i kolorów jakie mamy do wyboru. Wszystkie elementy we wnętrzu powinny być z góry zaplanowane i dokładnie przemyślane. W przeciwnym wypadku możemy otrzeć się o kicz i tandetę, a takiego efektu z pewnością chcielibyśmy uniknąć.

Stare, oryginalne wschodnie meble są trudno dostępne na polskim rynku, próżno szukać ich na lokalnych targach staroci. Najlepszym miejscem do zakupu takich mebli są wyspecjalizowane sklepy sprzedające importowane stare meble lub ich wspólczesne repliki oraz dekoracje i ozdoby. Azjatyckie meble są zazwyczaj ciężkie i masywne, wykonane z egzotycznego drewna w ciemnym kolorze, zdobione tradycyjnymi żłobieniami.

Oświetlenie, jak zawsze, gra ogromną rolę w aranżacji wnętrza. Najbardziej pasuje miękkie, przygaszone światło w ciepłym odcieniu. Zamiast jednego głównego źródła światła zwisającego z sufitu preferowane jest rozstawienie wielu mniejszych lamp w rogach pomieszczenia lub na ścianach.

Złote dodatki idealnie wpisują się w nurt orientu jednocześnie nadając wnętrzu powiew luksusu. Pamiętajmy jednak, że orientalne „bogactwo” musi być wyważone, nie chodzi o to aby wszystkie zdobione przedmioty wymieszać i postawić obok siebie. Unikamy zagracenia pomieszczenia, dążymy do estetycznego, dekoracyjnego wnętrza.

Ciekawymi dekoracjami nadającymi orienalny klimat pomieszczeniu są różnego rodzaju rzeźby, posążki, figurki z brązu i ceramiki, ozdobne pudełka, lampki, świeczki czy tace.

Styl nadaje się do każdego pomieszczenia – salonu, sypialni lub łazienki. Salon urządzony w tym stylu stworzy świetne miejsce do relaksu i wypoczynu. Sypialnia stanie się wyjakowa i zmysłowa a łazienka luksusową oazą dla ciała i duszy.

Jeśli wybieramy się w wakacyjną podróż do jednego z omawianych regionów, mamy fantastyczną okazję zaopatrzyć się w oryginalne, klimatyczne dodatki.
Ręcznie wykonane bibeloty, drobiazgi i starocie z miejscowego targowiska będą nam przypominały o zwiedzanych miejscach jednocześnie będąc unikatową ozdobą naszego domu.

Styl orientalny jest dość trudnym stylem. Łatwo przesadzić w natłoku kolorów i wzorów. Gustowna aranżacja wymaga od nas dobrego rozeznania w temacie i znajomości kultury.
Nagrodą jest fantastyczne, pełne klimatu, tajemnicy i zmysłowości wnętrze.

Leave a Comment