Zegar ścienny

Zegary od wielu wieków stanowiły nie tylko element użytkowy, dzięki któremu było wiadomo która jest godzina, ale były także elementem dekoracyjnym. Tak jest zresztą do dziś. Zegar dodaje każdemu wnętrzu dużo uroku. Zastanówmy się zatem jaki zegar wybrać i gdzie najlepiej go powiesić lub postawić.

Dawniej zegary były dużymi urządzeniami, przeważnie stojącymi. Wymagały nakręcania, głośno tykały, a o pełnych godzinach lub nawet co kwadrans można było usłyszeć ich bicie lub granie kuranta. W tej chwili zegary są zdecydowanie mniejsze, można je bez problemu wieszać na ścianach, a zamiast nakręcania wystarczy im co jakiś czas wymieniać baterie. W związku z tym można nimi dekorować nasze wnętrza bez żadnych ograniczeń.

Wiele osób chcąc dodać swoim wnętrzom odrobiny historii kupują stare stojące drewniane zegary. Taka dekoracja z pewnością świetnie współgra z wnętrzami w stylu klasycznym lub stylizowanymi na styl retro. Są doskonałym uzupełnieniem wnętrza wypełnionego antykami. Czasem oprócz funkcji dekoracyjnej nie odgrywają żadnej dodatkowej roli. Ich tykanie i bicie jest bowiem na dłuższą metę uciążliwe. Czasem zdarza się też, że mechanizm takiego zegara jest po prostu popsuty, a właścicielowi mniej zależy na posiadaniu czasomierza, a bardziej na posiadaniu ładnego elementu dopełniającego wystroju wnętrza. Zegary stojące doskonale wyglądają w salonach i gabinetach, np. kancelariach prawnych, których wnętrze najczęściej wypełniają meble antyczne.

Oczywiście zegar we wnętrzu nie oznacza od razu konieczności poszukiwań starego zegara stojącego. Współczesny design idzie z duchem czasu. Zegary są nadal lubianym tematem przez różnych projektantów. Oprócz niewielkich, zwyczajnych zegarów w ramach, można znaleźć naprawdę ciekawe, designerskie modele. Można zatem znaleźć zegary, gdzie zamiast wskazówek pojawiają się sztućce. Można znaleźć takie, gdzie zamiast cyfr mamy ramki na zdjęcia. Można także znaleźć zegary w odbiciu lustrzanym lub zegary chodzące do tyłu. Wszystkie te formy pozwalają na niewielkie szaleństwo. Powieszenie takiego zegara w stonowanym, niczym nie wyróżniającym się wnętrzu od razu dodaje mu charakteru. Dzięki takiemu dodatkowi wnętrze ożywa i staje się bardziej przyjazne dla jego użytkowników.

Poza gotowymi zegarami sygnowanymi przez mniej lub bardziej znanych projektantów, możemy pokusić się także o zrobienie zegara własnymi rękoma. Zgodnie z coraz popularniejszą tendencją we wnętrzarstwie całego świata, DIY przeżywa renesans także u nas. Jeśli więc mamy choć trochę umiejętności manualnych, odrobinę wyobraźni i chęci, to możemy samodzielnie stworzyć niepowtarzalne cacko. Mechanizm możemy wyjąć z dowolnego, najtańszego zegara lub kupić oddzielnie. Wskazówki i cyferblat możemy stworzyć samodzielnie, a jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia i umiejętności. Decydując się na własnoręczne wykonanie zegara do naszego wnętrza sprawimy, że zyska ono naprawdę niesamowity charakter. Będziemy się przy tym mogli chwalić naszym gościom, że ten oto zegar wyszedł spod naszych własnych rąk.

Poszukując więc czasomierza do naszego domu zastanówmy się czy nie warto pokusić się o wykonanie go samodzielnie. Jeśli jednak uznamy, że nie mamy na to z jakiegoś powodu ochoty, to poszukajmy czegoś na pchlim targu, giełdzie staroci czy w sklepie z artykułami designerskimi. Odpowiednio dopasowany do stylu wnętrza zegar z pewnością doda charakteru każdemu pomieszczeniu.

Na koniec warto jeszcze dodać, że zegar może pojawić się niemal w każdym posmieszczeniu naszego domu. Nic nie stoi więc na przeszkodzie, żeby zegar zawisł w salonie, kuchni, pokoju dziecięcym czy sypialni. Przyda się także w łazience i w przedpokoju, gdzie zwłaszcza rano musimy bardzo kontrolować czas. Jeśli więc szukasz elementów do dekoracji ścian w Twoim domu, a nie masz pomysłu czym je wypełnić, to spróbuj poszukać zegarów. Gwarantujemy, że dzięki nim Twoje wnętrze będzie ładn

Leave a Comment